FoCA - baza śladu węglowego materiałów budowlanych w Polsce jest już coraz bliżej!

Data: 04.04.2024

Dzięki współpracy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej z partnerami polskimi oraz zagranicznymi powstaje FoCA - baza śladu węglowego materiałów budowlanych w Polsce, która będzie dostępna na specjalnie przygotowanej interaktywnej platformie. W pracy nad projektem biorą udział naukowcy z Wydziału Architektury (Kajetan Sadowski, Barbara Widera), Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), Instytut Techniki Budowlanej (ITB) oraz Yıldız Teknik Üniversitesi ze Stambułu i CEDBIK (Turkish Green Building Council). Efektem tej współpracy ma być opracowanie generycznych (uśrednionych) wskaźników wpływu na środowisko dla materiałów budowlanych dostępnych w Polsce oraz Turcji. Efekt projektu zaspokoi lukę informacyjną związaną z brakiem tej wiedzy np. o śladzie węglowym materiałów produkowanych i dostępnych w Polsce. Nie tylko pozwoli to nareszcie przygotowywać obliczenia śladu węglowego budynku w oparciu o realne, związane z polskimi realiami dane ale także w przyszłości opracować klasyfikację budynków oraz benchmarki, określające przyszłe wymagania projektowe, którym trzeba będzie w przyszłości sprostać.
Na internetowej platformie będzie dostępnych szereg funkcjonalności pozwalających korzystać z bazy danych, porównywać materiały, wykonywać obliczenia a także znaleźć kompendium wiedzy na temat narzędzi czy polityki dekarbonizacyjne Polski czy Unii Europejskiej. Platforma będzie całkowicie darmowa i skierowana jest także, a nawet przede wszystkim do studentek i studentów Wydziałów Architektury.

Pod koniec marca odbyło się spotkanie na Yıldız Teknik Üniversitesi w Stambule podczas któego partnerzy omówili najważniejsze kwestie dotyczące zadań realizowanych w projekcie oraz zaplanowali nadchodzące działania.